Situace nomádů v Indii i Tibetu se začíná radikálně měnit. Změnu vnímá velmi silně i Tibetská exilová vláda, která ale sama nezná řešení. Je to vlastně vývoj a evoluce, která se nedá vůlí zastavit.
Hlavní důvod je to, že děti nomádů se zpátky na náhorní planiny nevrací. Nyní mají k dispozici kvalitní vzdělání, které jim otevírá možnosti lepšího života – či života ve větším pohodlí a s většími jistotami. Po absolvování škol se téměř žádní mladí lidé z nomádských rodin nevrací a zůstávají v centrálním Ladakhu či dole v nížinné Indii. Život v 5 tisících metrech je velmi náročný, i při letních návštěvách nomádů jsme zažili sněhové přeháňky.
Nomádi se starají o stáda koz a ovcí, zpracovávají mléko, vlnu, vyhánějí stáda na pastvu, hlídají je před stády vlků či sněžných levhartů a čím dál více narůstá i hrozba spojená s globálním oteplováním a změnami v počasí. V zimě přichází vánice, které kdysi téměř nebyly – těžký sníh zakryje řídkou trávu a odřízne tak poslední potravu pro stáda.
Novým problémem jsou smečky divokých psů, které se čím dál více rozmnožují. Ladakh prochází velkým vývojem a zvyšuje se životní úroveň, která se ovšem dotýká hlavně středních vrstev ve městech. Je to spojeno také s větším budováním infrastruktury a stavby budov a to i v odlehlých místech. Je zapotřebí více dělníků (potenciální větší příjem i pro samotné nomády), kteří vyhazují více odpadu a zbytků, čímž v odlehlých oblastech udržují smečky divokých psů, které se rozmnožují a stávají se agresivními. V posledních letech dokonce začaly napadat stáda koz a ovcí. Představují tak přímou hrozbou tibetských i ladackých nomádů.
Generace nomádů, kteří aktuálně žijí tradičním způsobem, stárne. Většina nomádů má nad 45 let a jejich děti se už nevrací. Zeptali jsme se jich, zda se jim jejich životní styl líbí, nebo by raději odešli. Všichni nám odpověděli, že by náhorní planinu a svá stáda za nic na světě neopustili. Mají svůj život v horách rádi, i když je velmi drsný. Jen díky Vám a projektu Koza ProTibet ti nejohroženější lidé mohou zůstat a zachovávat tento tradiční (a ohrožený) způsob života.
Příkladem je paní Dolma. Tu máme v adopci již řadu let a jen díky adopci a projektu Koza ProTibet může nadále žit tak, jak je zvyklá a jak chce žít. Paní Dolma porodila svých 8 dětí v nomádském stanu. Nejstarší syn pracuje v armádě, další děti ještě studují. Její stádo je malé a rodinu neuživí, proto manžel pracuje jako sezónní dělník na stavbě cest. Paní Dolma je ve stanu uprostřed náhorní planiny ve výšce 4 900 m n. m. sama. Sama se stará o kozy a ovce, vodí je na pastvu, večer shání dolů, chrání před vlky, ráno dojí, zpracovává mléko na máslo a sýry, vlnu na přízi, ze které tká koberce. Bez podpory laskavých dárců by však zůstat nemohla. Výtěžek projektu Koza ProTibet podpořil rozšíření jejího stáda a zároveň nákup pár pytlů krmiva pro kozy na zimu pro případ, kdyby napadl sníh a kozy se neprohrabaly k trávě.