Festival ProTibet 2025

Festival ProTibet 2025

Festival ProTibet v Ostravě 2025:  „Co nám Tibet dává?“ aneb pohled „z druhé strany mostu“.

Za dobu naší 20leté působnosti se nám podvedlo společně s dárci podpořit životní podmínky více než 6 000 Tibeťanům žijících v exilu.

Nabízí se otázka, zda se jedná o jednosměrný tok financí a pomoci? Lze očekávat z tibetské strany „mostu“ přísun „něčeho“, z čeho bude mít užitek náš ostravský region? Chystaný 24. ročník bude odpovědí na tyto otázky.

Každý podnět, který k nám za ty roky doputoval z „druhé strany“, bychom chtěli prezentovat samostatnou akcí. A je toho požehnaně: od přátelství, nauky o životě, filozofii, přes kulturu a vzdělávání až po jídlo.

  • Ve filmu Mise: Radost se spojili dva nositelé Nobelovy ceny J. S. dalajlama a arcibiskup D. Tutu, aby ukázali světu, jak žít s Radostí.
  • Dr. J. Ptáčková nás zasvětí do propojení kultur na tibetsko–nepálské hranici.
  • Dokumentární film: „Školy v Himálaji“ pojednává o životě dětí v Ladakhu. 20 let ostravsko-tibetského přátelství prezentuje fotografická výstava. Při oslavě tibetského Nového roku – Losaru musíme ochutnat Tsampu, zdravou potravinu z Himálaje.
  • PhDr. M. Senczaková bude vyprávět o tom, jak Nicholas Roerich v letech 1924-28 hledal bájnou Šambalu.

Těšíme se na Vás!

Program Festivalu v Ostravě

2.3. ne 14:00-19:00 Oslava LOSARU

Oslava tibetského nového roku ve veganské restauraci a přilehlém meditačním prostoru. Krátké filmy, povídání, výroba + ochutnávky jídel, dětský koutek.

Losar je jeden z nejvýznamnějších svátků v tibetském buddhismu. Slaví se zejména v Tibetu, Bhútánu, Nepálu a dalších oblastech s tibetským vlivem. Datum Losaru se odvíjí od lunárního kalendáře a obvykle připadá na únor nebo březen v gregoriánském kalendáři. Přijďte a poznejte tibetské tradice!

Vstupné: dobrovolné

Kde: U milé Gópí, Vítkovická 8, vedle Katastrálního úřadu

3.3. - 31.3. 17:00 Most v oblacích (tsampy)

Výstava s vernisáží o prastaré potravině přenesené z hor himálajských do Hor Mariánských, ochutnávka spojená s besedou.

Fascinující příběh první instantní potraviny na světě. Ječmen začali Tibeťané pražit před více než tisíci lety a od té doby z něj čerpají sílu, živiny a dlouhodobou energii. Na vernisáži výstavy se dozvíte, jak v Ostravě vznikla první česká manufaktura na výrobu tibetského národního jídla.

Vstupné: zdarma

Kde: Knihovna města Ostravy, pobočka J. Trnky 10, Mar. Hory

4.3. – 31.3. 17:00 - 20 let ostravsko-tibetského přátelství

Panelová výstava o projektech největší české pomoci tibetskému exilu. Ostravská nezisková organizace a její „most pro Tibet“.

Ostravská univerzita podpořila v roce 2006 mladou organizaci MOST ProTibet poskytnutím prostor pro historicky první sypání pískové mandaly ladackými mnichy v České republice. Na informační výstavě můžete zjistit, kam se ostravská neziskovka od svého vzniku posunula.

Vstupné: zdarma

Kde: Přírodověd. fakulta OSU, Chittussiho 10, Slezská Ostrava

6.3. čt 18:00 Mission Joy - Mise Radost

Promítání filmu (USA, 2021, 90 min) o rozhovorech dalajlamy s arcibiskupem Tutu a beseda s Janem Rudzinským a Zdenkem Weberem

Dojemný a přitom vtipný dokument o přátelství dvou mezinárodních ikon, které přesahují náboženství: Jeho Svatosti dalajlámy a arcibiskupa Tutu. Nabízejí duchovní moudrost podloženou neurovědou, která pomáhá každému z nás žít s větší radostí, často navzdory okolnostem.

Po filmu pokračujeme besedou s týmem psychologů a mentorů,  kteří se podělí o některé principy “letu životem”.

Vstupné: 180 Kč

Kde: Centrum PANT, Čs. legií 22, Moravská Ostrava

7.3. pá 18:00 Mosty přátelství

Kulturní, ekonomické a politické koridory přes tibetsko-nepálskou hranici a propojování kultur – beseda s Dr. Jarmilou Ptáčkovou z Orientálního ústavu AV ČR

Významná česká sinoložka a tibetoložka Jarmila Ptáčková jezdí do Tibetu přes dvacet let. Na vlastní oči tak sleduje, jak se pod vlivem čínské vlády mění. Chová jaky, spoluzaložila spolek Thonmi a zájemcům se jeho prostřednictvím snaží předat více informací o střední a východní Asii se zaměřením na Tibet.

Vstupné: 80 Kč

Kde: Centrum PANT, Čs. legií 22, Moravská Ostrava

11.3. út 16:00 Školy v Himálaji

Dokumentární film (ČR, 2024, 26 min) pojednávající o životě dětí ve třech školách, mimo jiné i v Druk Padma Karpo School, která následně propůjčila své lavice skupině českých studentů z MSK v rámci výměnného programu

Ladakh je poslední místo na světě s nepotlačenou tibetskou kulturou a leží v nejsevernější himálajské části Indie. Co považují Ladačané za základ „dobrého vzdělání“? Závisí štěstí Ladačana na množství nabitých vědomostí? Na otázky v besedě navazující na film odpoví Ivana Martáková, režisérka dokumentu a produkční na slezské univerzitě v Opavě.

Vstupné: zdarma

Kde: Knihovna města Ostravy, pobočka Daliborova 9, Mariánské Hory

12.3. stř 18:00 Nicholas Roerich a jeho Tibet

Přednáška PhDr. Magdaleny Senczakové nás provede životem a dílem všestranné osobnosti. Ruský mystik významně přispěl v oblasti umění, kultury a mezinárodního míru.

Na besedě nahlédneme do života mystika, malíře, scénografa, filozofa, archeologa, teozofa, spisovatele a cestovatele, který svou expedici v letech 1924-28 věnoval hledání bájné Shambaly. Byl klíčovou osobností v symbolistickém a mystickém umění na přelomu 19. a 20. století.

Vstupné: 80 Kč

Kde: Čajovna Antakarana, Dolní 65, Ostrava-Zábřeh

Podporují nás

České Budějovice

České Budějovice

Promítání a debata - 6.3.2025

David Gardaš je český sinolog a tibetanista. Podělí se o své poznatky

V Biografu Kotva dne 6.3. od 18h.

Debata bude navazovat na promítání filmu.

Více info na stránkách Amnnesty International v ČB

Ing. Jana Ďásková

Ing. Jana Ďásková

Ředitelka organizace

Minulé ročníky

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter