Byli jsme osloveni tibetským mnichem Thinley, abychom poslali krátký příspěvek do koláže gratulací z celého světa k 86. narozeninám Jeho Svatosti dalajlamy. Popřáli jsme za všechny české příznivce mnoho zdraví a dlouhý život.
Vzhledem k jeho aktivní činnosti i v úctyhodném věku jsme si vzpomněli i na jeho typický humor. Dalajláma je často tázán, kdo nastoupí po něm a jak proběhne nástupců výběr. Rád vypráví o setkání s jedním zvlášť vytrvalým novinářem z Newarku v New Jersey, který se zarputile domáhal odpovědi. Dalajlama si sundal brýle, pohlédl mu do očí a řekl:“ Podívejte se mi do tváře. Myslíte, že je třeba spěchat?“
Příhoda je zmíněna v knize „Jeho Svatost čtrnáctý dalajlama“, která vyšla v loňském roce po jeho narozeninách. Dovolujeme si z ní citovat i po roce aktuální poselství.
Šestého července 2020 bylo Jeho Svatosti dalajlamovi osmdesát pět let. Blahopřáli mu přátelé z celého světa, mezi nimi i bývalý americký prezident G. W. Bis, Nancy Pelosiová a Ela Gándhiová, Mahátmova vnučka. Dalajlama později napsal, že ho dojala náklonnost, kterou mu gratulanti projevili, a že se těší na další dlouhý život, v němž bude moct sloužit lidstvu. V oficiálním projevu k Tibeťanům řekl, že žádná oslavná shromáždění nejsou nutná a vzhledem k celosvětové pandemii covidu-19 ani moudrá. Chtějí-li jeho narozeniny nějak oslavit, byl by raději, kdyby alespoň tisíckrát odříkali mantru Avalókitešváry „Om mani päme húm“. Dodal: “Avalókitešvára je můj šéf a já jsem jeho posel.“
K složité době, kterou nyní lidstvo prožívá, se dalajlama vyjadřuje už od začátku pandemie. Navzdory stále napjatějším vztahům s komunistickou Čínou svůj soucit i modlitby vztahuje i k čínskému obyvatelstvu. Říká, že v současnosti se svět musí sjednotit. Využívá technologii k rozhovorům, předávání učení i komunikaci s lidmi z celého světa. Věří, že dnešní těžké časy nám připomínají, jak mohou soucitné činy – ať už jde o službu zdravotnického personálu, či zachovávání společenského odstupu – pomoci nám všem. Jeho Svatost zdůrazňuje, ž vedle duchovní stránky důvěřuje i vědě, a opakuje, že modlitby samy o sobě nestačí a že bychom „k překonání problémů, s nimiž se potýkáme, měli s odhodláním a odvahou využít vědu a lidský důvtip a dosáhnout tak našeho společného cíle, soucitnějšího a pokojnějšího světa“.