Světová pandemie viru COVID 19 zasáhla opravdu celou zeměkouli, a ačkoliv jsou stále země, které se s tímto virem potýkají, je patrné, že alespoň evropské země už jsou z nejhoršího venku.
Po celém světě můžeme sledovat, jak se pomalu rozvolňují opatření proti korona viru. Země začínají uvolňovat své hranice, některé z nich ani nevyžadují test na COVID19 při vstupu do země a u nás, v České republice, během tohoto týdne dokonce skončí povinnost nosit roušky. Počty nakažených klesají a situace se stává stabilnější.
Tyto pozitivní zprávy však pro Indii neplatí. Není to tím, že by země nebyla schopna adekvátně zareagovat na šířící se virus, právě naopak byla jednou z prvních, které začaly zavádět opravdu přísná opatření. Mezi první opatření patřila letištní omezení až následné úplné uzavření hranic, po nichž brzy následovalo uzavření veškerých podniků kromě lékáren a potravin. Vrcholem všech opatření byl vydaný zákaz vycházení z domu, který byl vládou vydán již v druhé polovině března a trval osm týdnů. Následky těchto opatření byly však pro zemi zdrcující, spousta lidí přišla o práci, lidé neměli co jíst, hygienické návyky klesly ještě níž, čímž se ještě zvýšila šance šíření viru. Největší problém však představovaly rodiny, které přišly o finanční příjmy a byly nuceny se stěhovat domů na venkov. Tyhle rodiny byly často už infikovány a kvůli těmto vnitrostátním migracím se virus rozšířil i na venkov, který představuje nejrizikovější oblast spolu se slumy, jelikož je zde mnohdy naprostá absence nemocnic, či lékařské pomoci, a hlavně velmi nízká úroveň hygieny z důvodu nedostatku pitné vody.
Pro obyvatelstvo Indie však virus nepředstavuje největší hrozbu. Národ trpí především hladem, který vznikl následky přísných opatření. Chudoba se z důvodu nemožnosti práce ještě prohloubila, což vedlo vládu k tomu, aby postupně začala zmírňovat omezení i přesto, že na to země ještě nebyla připravena. Po dvou měsících jedné z nejvíce střežených a přísných karantén, došlo v Indii k uvolnění. Koncem května a začátkem června se postupně znovu začaly otevírat obchody a obnovovat výroba. Také se otevřely restaurace, bary, hotely ale i modlitebny. Tahle opatření samozřejmě znamenají ještě větší tlak na už tak přehlcená zdravotnická zařízení. V Novém Díllí je situace obzvláště extrémní, místní městská správa předpověděla, že po uvolnění opatření může dojít až k dvacetinásobnému nárůstu případů nakažených virem COVID19. Nejvíce právem obávanou oblastí jsou stále především slumy na okrajích velkých měst, kde je obrovská koncentrace obyvatel na 1 km2 a dodržování jakýchkoli odstupů, či hygienických návyků je téměř nemožné.
Největší zápřah zažívají veškerá lékařská zařízení po celé zemi. V těchto dobách se den, co den stále více projevuje slabé financování tohoto odvětví. Indie do zdravotnictví investuje pouze 1 % z celkového HDP země. Vědci se dohadují, že virus byl ze strany vlády velmi podceněn a velmi striktní karanténa, která trvala dva měsíce a během níž, mělo dojít k doplnění zásob a poskytnutí pomoci pro větší množství lidí, byla zbytečná, jelikož se nic nezměnilo. Stále rostoucí čísla způsobují celonárodní beznaděj a celý zdravotnický systém je vyčerpán. Ve většině indických nemocnic už dokonce ani nepřijímají pacienty s příznaky viru COVID-19 z důvodu absence ventilátorů a lůžek. Největším odstrašujícím případem se stala nemocnice ve městě Bombaj. Záznamy z budovy na konci května obletěly celý svět. Na záběrech lze vidět přeplněné místnosti, kde nakažení pacienti leží i po dvou na lůžkách. Nemocní, na které nezbylo místo dokonce leží i na zemi, nebo na chodbách. Márnice jsou přeplněny a mrtvá těla se nacházejí všude na chodbách, protože si nikdo není jistý, co s nimi mají dělat, když se příbuzní nedostaví.
Problém s nedostatkem lůžek pro pacienty se ve velkých městech jako je Nové Díllí a Bombaj snaží řešit tím, že obsazují hotely, speciálně přizpůsobené vlaky a jiné prostory, kde se o nemocné starají armádní lékaři a sestry. Ale v nejbližší době zemi čeká obávané monzunové období, které s sebou nese zvýšený výskyt nemocí jako jsou například malárie, horečka dengue či leptospiróza. Navíc ještě k tomu na severu Indie probíhá jeden z největších útoků kobylek za posledních několik let. Tyto vyhlídky indickému obyvatelstvu a celkovému fungování země příliš nepomáhají a nezbývá nic jiného než doufat v lepší zítřky.
Nyní je Indie se svou více než jednou miliardou obyvatel 4. nejvíce postiženým státem, co se týče viru COVID-19. Hůře jsou na tom pouze USA, Brazílie a Rusko. Ale nejvíce znepokojujícím faktem je stále to, že Indie stále nedosáhla vrcholu v počtu nakažených, ten se předpokládá až na konci července, kdy by se situace především na venkově měla začít uklidňovat, tyto odhady se však liší. Nicméně Indie se právem obává, že to nejhorší je teprve čeká.
Aktuálně (ke dni 30.6.2020) se na území Indie nachází 567 tisíc potvrzených případů nákazy COVID-19 a denně toto číslo roste o téměř 20 tisíc případů. Vyléčeno bylo 335 tisíc osob a celkový počet obětí tohoto viru je 16 893. Mezi nejvíce postižená indická místa patří hlavně město Nové Dillí a státy Maháráštra a Tamilnádu, které dohromady tvoří 60,1 % všech nakažených v Indii. Stále neexistuje odhad, kdy by mohla být pandemie na ústupu, jelikož stále stoupá a šíří se velmi rychle. V reakci na šíření se vláda snaží zavádět další opatření, která by však neomezovala ekonomiku. V některých státech Indie stále platí zákaz vycházení. Celoplošně platí zákaz vycházení od 21:00 do 5. hodiny ranní. V Dillí začal být v pátek 26. června 2020 prováděn detailní průzkum „domu od domu“ s cílem identifikovat osoby s příznaky nákazy. Denně má být takto navštíveno 2 500 až 3 000 domů. V červenci by mělo dojít k dalším uvolněním, ale co se týče škol, vypadá to, že ty zůstanou i nadále uzavřeny a výuka bude probíhat formou online vyučování.
ZDROJE:
https://www.mzv.cz/newdelhi/cz/ko/info/koronavirus/indie.html