Násilné zatýkání mnichů v Kardze

Násilné zatýkání mnichů v Kardze
Čínské úřady minulý měsíc zničily 30 m vysokou sochu Buddhy, což vyvolalo pokárání ze strany ministerstva zahraničí USA. Zároveň úřady Číny bijí a zatýkají tibetské mnichy podezřelé z informování vnějších kontaktů o zničení posvátné sochy, říkají tibetské zdroje.

30 m vysoký Buddha, který stál v okrese Drago (čínsky Luhuo) v tibetské autonomní oblasti Kardze (Ganzi), byl v prosinci zdemolován čínskými úřady, kteří uvedli, že socha byla postavena příliš vysoko.

Mniši z místního kláštera a další tibetští obyvatelé byli nuceni přihlížet ničení a neustále probíhající kampani za vymýcení odlišné národní kultury a náboženství Tibetu.

Jedenáct mnichů z kláštera Drago’s Gaden Namgyal Ling bylo nyní zatčeno čínskými úřady kvůli podezření, že posílali zprávy a fotografie o zničení sochy – o které tento týden informovala výhradně RFA – kontaktům mimo region, uvedl v pátek tibetský zdroj v exilu.
„V tuto chvíli jsme se dozvěděli, že Lhamo Yangkyi, Tsering Samdrup a čtyři další Tibeťané byli zatčeni za komunikaci mimo Tibet,“ uvedl zdroj s odkazem na kontakty v Drago a pod podmínkou anonymity z bezpečnostních důvodů.

„A několik dní před zahájením demolice sochy byli Abbot Pelga, jeho asistent Nyima a mniši Tashi Dordje a Nyima z kláštera v Drago zatčeni, přičemž čínské úřady řekly, že je třeba jim dát lekci.“

„Mniši byli ve vězení brutálně zbiti, nedostali žádné jídlo a jeden byl zbit tak brutálně, že má těžce zraněno jedno oko,“ řekl. Toto nehumánní jednání vrcholí zprávami o nucení Tibeťanů stát nazí venku v mrazech.

Druhý zdroj v exilu také v rozhovoru pro RFA uvedl, že po demolici sochy byla na Tibeťany nyní uvalena nová omezení, což potvrdila RFA ve Washingtonu, D.C., pomocí komerčních satelitních snímků.

„Místním Tibeťanům není dovoleno vyvěšovat modlitební praporky před svými dveřmi. A místa, která se někdy používají k očistným rituálům, jsou ničeny,“ uvedl druhý zdroj, také pod podmínkou anonymity.

„Čínská policie nyní mlátí Tibeťany s nesmyslnými výmluvami, jako je to, že nemají ‚správný výraz‘ ve tváři. Někteří Tibeťané omdleli a další jsou nuceni stát venku v chladném počasí a pak jsou bez vysvětlení propuštěni,“ řekl.
Americké ministerstvo zahraničí v prohlášení vyjádřilo „hluboké znepokojení“ nad zprávami o zničení sochy.

„[Nadále naléháme na úřady ČLR, aby respektovaly lidská práva Tibeťanů a ochranu životního prostředí Tibetu, stejně jako jedinečnou kulturní, jazykovou a náboženskou identitu tibetských tradic,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

„Budeme pracovat s našimi partnery a spojenci, abychom na Peking tlačili, aby zastavil pokračující zneužívání Tibeťanů a vrátil se k přímému dialogu s dalajlamou nebo jeho tibetskými představiteli.“

Sophie Richardson, čínská ředitelka Human Rights Watch se sídlem v New Yorku, dodala, že demolice sochy v Číně a zásah proti Tibeťanům, kteří sdíleli zprávy o jejím zničení, ukazují, že „náboženští věřící se nemohou spoléhat na právní nebo ústavní záruky svobody své víry“.

Čína ve své současné fázi „ultranacionalistické ideologie dává veškerou moc státu a pohlíží na občanskou společnost s podezřením a opovržením,“ řekl Richardson.

zdroj: https://www.rfa.org/english

Pomáhejte s námi

V Indii a Tibetu a zapojte se také v ČR!

Newsletter