Radim za svůj život přečetl stovky knih. A byla by škoda, kdyby si to nechal pro sebe. Každý měsíc Vám přineseme jeden jeho tip. Některé knihy najdete i na našem eshopu, jiné je třeba sehnat jinde, ale všechny stojí za to přečíst. Dnes o světovém bestselleru Tajný život stromů od Petera Wohllebena.
Peter Wohlleben: Tajný život stromů
Nastalo předjaří. Sněženky, petrklíče a kočičky nás pomalu lákají na procházku do přírody. Ještě, než vyrazíme, stojí za to si přečíst knihu od renomovaného lesníka Wohllebena, který nám dá nahlédnout do skrytého života stromů.
Peter Wohlleben čerpá ze svých mnohaletých zkušeností a ukazuje nám les ze zcela nové stránky: Stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolest. Duby například spolu komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Nevýhodou vonných látek je, že ve větru rychle klesá jejich koncentrace. Stromy se proto nespoléhají jenom na vzduch, raději posílají zprávu i přes společnou kořenovou síť. Zvěsti se nešíří pouze chemicky, nýbrž i elektricky, rychlostí jednoho centimetru za sekundu.
Pro lepší vstřebávání vody z půdy se stromy už před miliony let spojily s houbami. Jedna václavka ve Švýcarsku obsadila bezmála půl čtverečního kilometru a dosáhla věku 1000 let. Jiná, pro změnu ve státě Oregon ve Spojených státech, se odhaduje dokonce na 2400 let, zabírá devět čtverečních kilometrů a váží 600 tun.
Stromy snášejí žízeň hůř nežli hlad, s nimž se dokáží snadno vypořádat. Dospělý buk je schopen denně prohnat svými větvemi a listy více než 500 litrů vody…