Radim za svůj život přečetl stovky knih. A byla by škoda, kdyby si to nechal pro sebe. Každý měsíc Vám přineseme jeden jeho tip. Některé knihy najdete i na našem eshopu, jiné je třeba sehnat jinde, ale všechny stojí za to přečíst. Tentokrát o životě a osvícení jednoho z největších tibetských jogínů – Milarepy.
Cang Ňön Héruka: Milarepa – Život a osvícení
Existuje hodně životopisů Milarepy, velkého jogína, básníka a jednoho z nejslavnějších učitelů tibetského buddhismu. Mnohé z nich se však příliš soustředí na jeho veselé příhody, které zažil po svém osvícení. Cang Ňön Héruka, známý jako Šílený jogín z Cangu, se naopak snažil vyzdvihnout, co nám chtěl Milarepa předat ze svého učení.
Příběh Milarepy je silný především v tom, že dosáhl osvícení v průběhu jediného života a to přesto, že se v mládí naučil černé magii, pomocí které usmrtil, na žádost své matky, 35 lidí.
Jeho vytrvalost, neústupnost a oddanost svému učiteli Marpovi jsou dodnes příkladem pro všechny praktikující. Legendárním příběhem je například jeho meditace v jeskyni, kde časem neměl co jíst, kromě kopřiv, které jedl tak dlouho, až celý zezelenal.
Mě osobně ještě víc zaujala historka, kdy se mu v jeskyni rozpadly šaty. Napadlo ho, že si něco sešije ze starých pytlů na mouku. Nakonec si ale řekl: „Pokud bych měl dnes večer zemřít, bylo by moudřejší meditovat, než se zabývat neužitečným šitím.“
Na závěr malá ukázka z toho, co se nám snažil zanechat:
„Protože jsem udržoval čistou bdělost, zapomněl jsem na iluze nevědomosti.“
„Protože jsem meditoval na podstatu mysli, zapomněl jsem na obavy a očekávání.“
„Protože jsem meditoval na tento život i na ten následující, zapomněl jsem na strach z narození a smrti“.
„Protože jsem vybudoval klášter ve svém těle, zapomněl jsem na kláštery venku.“